Intel'in yeni duyurduğu Arrow Lake Refresh (Core Ultra 200S Plus) masaüstü işlemcileri, Arrow Lake'ten beklenen performansı sonunda sunuyor. İlk neslin beklentileri karşılamakta zorlandığı düşünülürse, yenilenen seri performansında anlamlı iyileştirmeler ve mükemmel bir değer sunuyor. Bu yeni çipler, özellikle işlemciye aşırı harcama yapmadan yetenekli bir orta segment PC kurmak isteyen kullanıcılar için çok daha kolay tavsiye edilebilir hale geldi.
Bu noktada, Intel Core Ultra 5 250K Plus ile AMD Ryzen 5 7600X3D arasındaki karşılaştırmaya geliyoruz. Her iki işlemci de fiyat ve performans dengesi arayan oyuncular ile ana akım kullanıcılara hitap ediyor. Kapsamlı incelememizde, 250K Plus'ın özellikle etkileyici olduğunu ve oyun için en iyi işlemciler arasında yer almaya değer olduğunu gördük. Öte yandan, 7600X3D, daha yüksek oyun performansını sürdürmek için kanıtlanmış 3D V-Cache teknolojisiyle kendi yerini koruyor.
Bu karşılaştırmada, altı rauntluk zorlu test boyunca iki işlemcinin nasıl bir performans sergilediğini ve hangisinin gerçekte daha iyi bir değer sunduğunu inceliyoruz.
Özellikler ve Teknik Detaylar: Intel Core Ultra 5 250K Plus vs AMD Ryzen 5 7600X3D
Bu iki çipin birbirine karşı nasıl konumlandığını daha iyi anlamak için bazı temel özellikleri karşılaştırarak başlayalım.
Core Ultra 5 250K Plus, Intel'in TSMC'nin 3nm üretim sürecinde ürettiği Arrow Lake mimarisine dayanıyor. Hibrit çekirdek mimarisi, altı performans çekirdeği, 12 verimlilik çekirdeği ve toplam 18 iş parçacığı içeriyor. Ryzen 5 7600X3D ise AMD'nin Zen 4 mimarisi etrafında inşa edilmiş, 5nm üretim sürecinde 3D V-Cache ile desteklenmiş ve altı çekirdek ile 12 iş parçacığına sahip geleneksel bir tasarıma sahip.
Saat hızlarına baktığımızda, Intel daha yüksek tepe frekansları sunuyor. 250K Plus, P-çekirdeklerinde 5.3 GHz'e ve E-çekirdeklerinde 4.6 GHz'e kadar hızlanabiliyor. 7600X3D ise maksimum 4.7 GHz'lik hızlarla çok daha muhafazakar bir yaklaşım sergiliyor. Ancak AMD çip, Intel'in toplam 60MB'lık L2 ve L3 önbelleğine kıyasla devasa 102MB'lık (96MB L3 önbellek + 6MB L2 önbellek) önbelleğiyle düşük saat hızlarını telafi ediyor.
Daha yüksek önbellek, 7600X3D'ye oyun iş yüklerinde bir avantaj sağlıyor; burada bellek gecikmesinin azalması, kare tutarlılığını iyileştiriyor. Ancak Intel çipindeki daha yüksek çekirdek sayısı, onu üretkenlik testlerimizde de görüldüğü gibi çoklu iş parçacığı gerektiren iş yükleri için daha uygun hale getiriyor. Detaylara birazdan değineceğiz.
Güç tüketimi ve verimlilik, iki işlemci arasındaki temel farklardan biri. 7600X3D, daha düşük 65W TDP (88W PPT) ile daha iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor (en azından kağıt üzerinde). 250K Plus, 125W taban gücü ve 159W maksimum turbo gücü ile daha fazla güç tüketiyor. Öte yandan, Intel, AMD'nin çipindeki DDR5-5200'e kıyasla resmi olarak DDR5-7200'e kadar daha hızlı bellek hızları için destek sunuyor.
⭐Kazanan: Intel Core Ultra 5 250K Plus
Mimarilerindeki farklılıklar nedeniyle net bir kazanan belirlemek tamamen kolay değil. Ancak 250K Plus, daha fazla çekirdek ve iş parçacığı, daha yüksek saat hızları ve 7600X3D'ye kıyasla daha hızlı bellek desteği sunarak kağıt üzerinde daha iyi bir seçim gibi görünüyor. AMD'nin daha büyük önbelleği bazı oyun senaryolarında avantaj sağlasa da, Intel'in daha güçlü genel performansını dengelemeye yetmiyor. Sonuç olarak, bu raunt için 250K Plus'ı kazanan olarak seçiyoruz.
Oyun Performansı Karşılaştırması: Intel Core Ultra 5 250K Plus vs AMD Ryzen 5 7600X3D
Oyun, ana akım masaüstü işlemciler için en önemli savaş alanlarından biri olmaya devam ediyor. Her iki çip de tamamen farklı önceliklere sahip; Intel daha yüksek saat hızlarına ve mimari iyileştirmelerine güvenirken, AMD oyun verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için 3D V-Cache teknolojisinden yararlanıyor.
Oyun performanslarının nasıl ele alındığını doğru bir şekilde anlamak için, her iki işlemciyi de 1080p çözünürlükte yüksek ve ultra ayarlarda 17 oyunda test ettik. Testlerimiz için potansiyel GPU darboğazlarını ortadan kaldırmak ve sonuçların işlemci odaklı oyun performansını doğru bir şekilde temsil ettiğinden emin olmak için Nvidia GeForce RTX 5090 kullanıldı.
17 oyunluk 1080p performans ortalamasına baktığımızda, 250K Plus ortalama 153.5 FPS sunuyor. Bu değer, 168.8 FPS ile 7600X3D'nin yaklaşık %10 gerisinde kalıyor. Bunun büyük nedeni, gecikmeyi azaltarak oyun iş yüklerinde üstünlüğünü sürdüren AMD'nin 3D V-Cache tasarımı. Bununla birlikte, Intel'in sonucu, özellikle %1'lik düşük karelerde farkın %4.6'ya indiğini düşünürsek hala oldukça rekabetçi. Ryzen 5 7600X3D açıkça bir avantaja sahip ve bu da onu yalnızca oyun performansını en üst düzeye çıkarmaya odaklanan alıcılar için daha uygun bir seçim haline getiriyor.
Şimdi işlemcilerin bireysel oyunlardaki performansına bakalım. 7600X3D, özellikle önbelleğe duyarlı oyunlardaki hakimiyeti sayesinde test ettiğimiz oyunların çoğunda liderliğini sürdürüyor. Minecraft RT, Final Fantasy XIV ve F1 2024'te X3D işlemci sırasıyla %75.8, %43.4 ve %35.9 gibi büyük bir farkla öne geçiyor. 7600X3D ayrıca Baldur's Gate 3, Hitman 3, Counter-Strike 2 ve Far Cry 6'da da önde kalmayı başarıyor ve bu da 7600X3D'ye tüm oyun paketinde daha güçlü bir genel FPS ortalaması sağlıyor.
250K Plus rekabetçi kalıyor ve hatta yeni AAA oyunlarda bazı dikkat çekici galibiyetler elde ediyor. Doom: The Dark Ages Intel çipini %5.1 oranında tercih ederken, Hogwarts Legacy %6.7 ile en büyük kazancı oldu. Bu, Core Ultra 5 250K Plus'ın seçili oyunlarda mevcut olan ve performansı artıran bir özellik olan iBOT'tan yararlandığı oyunlardan biri.
The Last of Us Part I, Monster Hunter Wilds, Flight Simulator 2024 ve Oblivion Remastered gibi oyunlar da 250K Plus'ı daha az farkla destekledi.
Ham FPS sayılarının ötesinde, 250K Plus karşılaştırmada ortalama 5.340 MHz ile en yüksek oyun saat hızlarını elde etti; bu da Ryzen 5 7600X3D'nin 4.710 MHz'inin oldukça üzerinde. 7600X3D'deki daha düşük saat hızları, öncelikle yığılmış önbellek tasarımı etrafındaki voltaj ve termal sınırlamalardan kaynaklanıyor. Oyun performansında lider olmasına rağmen, 7600X3D oyun testlerimiz sırasında ortalama yalnızca 65.3W güç tüketirken, 250K Plus'ın 82.3W'ından önemli ölçüde daha düşük.
Bu verimlilik, FPS-başına-watt grafiğinde de açıkça görülüyor. 7600X3D, 250K Plus'ın 1.87 FPS/W'ına karşılık 2.58 FPS/W sunarak AMD'ye yaklaşık %38'lik bir verimlilik avantajı sağlıyor. Termal açıdan bakıldığında ise durum tamamen Intel'in lehine dönüyor; 250K Plus oyun sırasında ortalama yalnızca 48°C ile listedeki en serin çalışan çiplerden biri ve 7600X3D'nin 64°C'sinden önemli ölçüde daha serin. Intel'in daha düşük sıcaklıkları, daha yüksek güç çekmesine rağmen çipin oyun iş yükleri sırasında çok daha kolay soğutulduğunu gösteriyor.
Son olarak, değer analizi yine AMD'nin lehine dönüyor; 7600X3D, 0.77 FPS/$ değer skoruyla Core Ultra 5 250K Plus'ın biraz önünde, 0.84 FPS-başına-dolar listesinde zirvede yer alıyor.
⭐Kazanan: AMD Ryzen 5 7600X3D
Intel dengeli oyun performansı, daha düşük ortalama sıcaklıklar ve rekabetçi fiyatlandırma ile genel olarak güçlü bir değer sunarken, AMD'nin üstün oyun performansı ve verimliliği, 7600X3D'nin daha iyi genel oyun değeri önerisini sürdürmesine yardımcı oluyor.
Üretkenlik Performansı Karşılaştırması: Intel Core Ultra 5 250K Plus vs AMD Ryzen 5 7600X3D
AMD'nin X3D işlemcileri piyasadaki en iyi oyun işlemcileri olduğunu kanıtlamış olsa da, saygın üretkenlik performansı sunsalar da, sınırlı çekirdek ve iş parçacığı sayıları onları geride tutabilir. Öte yandan Intel, üretkenlik iş yüklerinde sürekli bir avantaj sağladı ve aynı eğilim burada da devam ediyor. 250K Plus, Ryzen 5 7600X3D'ye kıyasla önemli ölçüde daha fazla çekirdek ve iş parçacığına ek olarak daha yüksek bir turbo saat hızına sahip. Her iki çipin de gerçek dünya uygulamalarında nasıl performans gösterdiğini görmek için, geniş bir yelpazede çoklu ve tekli iş parçacığı testlerinde onları inceledik.
250K Plus, 7600X3D'yi tamamen domine ediyor; genel çoklu iş parçacığı ortalamasında 465 puan alarak, 7600X3D'nin 217 puanına kıyasla devasa bir %114'lük fark yaratıyor. Bu avantaj neredeyse gerçekleştirdiğimiz her testte görülüyor. Cinebench ile başlayacak olursak, 250K Plus Cinebench 2024'te 1.860 puan ve Cinebench 2026'da 7.523 puan alarak, 7600X3D'yi sırasıyla yaklaşık %126 ve %123 oranında geride bırakıyor.
POV-Ray çoklu çekirdek gibi render iş yüklerinde, 250K Plus 11.642 puan alırken AMD'nin çipi 4.600 puan alıyor; bu da şaşırtıcı bir %153'lük avantaj anlamına geliyor. Blender sonuçları da benzer bir hikaye anlatıyor; Intel işlemci, 7600X3D'nin performansını iki katından fazla artırıyor. 250K Plus, Junkshop'ta 133'e 63, Monster'da 193'e 91 ve Classroom'da 97'ye 47 puan alarak, Intel'i %106 ila %112 arasında değişen farklarla öne geçiriyor.
Işın izleme ve video kodlama iş yükleri de Intel'in lehine; 250K Plus, V-Ray 6'da 32.655 puana karşılık 15.165 puan alırken, Corona Renderer daha küçük ama önemli bir %80'lik Intel üstünlüğü gösteriyor. Handbrake kodlama testlerinde ise 250K Plus performansı tekrar ikiye katlıyor ve x265 kodlama testinde 12.3 FPS alan Ryzen çipine kıyasla 24.1 FPS sunuyor.
7600X3D'nin rekabetçi kaldığı tek iş yükü RAW görüntü çözme; burada her iki çip de 14.04 ve 14.03 ile neredeyse eşit. Ancak Intel, JPEG-XL görüntü işlemede avantajını geri kazanıyor ve çoklu iş parçacıklı görüntü kodlamada 7600X3D'yi neredeyse %87, kod çözme iş yüklerinde ise yaklaşık %49 oranında geride bırakıyor.
Tekli iş parçacığı performansında 250K Plus bir kez daha öne geçiyor, ancak farklar çoklu iş parçacığı sonuçlarına göre çok daha az. Tekli iş parçacığı ortalamasına bakarsak, 250K Plus 261 puan alırken 7600X3D 204 puan alıyor; bu da Intel'e genel olarak yaklaşık %28'lik bir liderlik sağlıyor.
Cinebench yine Intel'in avantajını vurguluyor; 250K Plus, Cinebench 2024 tekli çekirdekte 139.6 puan ve Cinebench 2026 tekli çekirdekte 579 puan alıyor. Bu sonuçlar, çipi 7600X3D'nin yaklaşık %29 ila %33 üzerinde konumlandırıyor. POV-Ray tekli çekirdek farkı daha da açıyor; Intel 1.093 puan alırken AMD işlemcisi 649 puan alıyor; bu da devasa bir %68'lik liderlik anlamına geliyor.
Ses kodlama testlerinde 250K Plus, 250MB LAME kodlama testini 9.56 saniyede tamamlarken, Ryzen işlemcisi 10.91 saniye sürüyor. 1.5GB'lık daha büyük kodlama iş yükü Intel CPU üzerinde yaklaşık %16 daha hızlı tamamlanıyor. JPEG-XL tekli iş parçacığı görüntü kodlaması, farkın önemli ölçüde azaldığı birkaç iş yükünden biri; Intel sadece küçük bir %3.4'lük liderlik elde ediyor.
⭐Kazanan: Intel Core Ultra 5 250K Plus
Daha yüksek çekirdek sayısı sayesinde, 250K Plus'ın bir üretkenlik canavarı olduğundan şüphe yok; çünkü hem çoklu hem de tekli iş parçacığı testlerinde sürekli olarak çok daha üstün performans sunuyor. Öncelikli olarak üretkenliğe, içerik oluşturmaya veya karma kullanıma odaklanan kullanıcılar için 250K Plus açıkça daha güçlü ve daha çok yönlü bir işlemci.
Hız Aşırtma (Overclocking): Intel Core Ultra 5 250K Plus vs AMD Ryzen 5 7600X3D
3D V-Cache'li AMD Zen 4 işlemcileri kilitli çekirdek çarpanı ile geliyor, bu da geleneksel frekans hız aşırtmasının büyük ölçüde masada olmadığı anlamına geliyor. Aynı durum, işlemcinin çoğu senaryoda fabrika dereceli 4.7 GHz'lik turbo hızıyla sınırlı kaldığı 7600X3D için de geçerli. Frekansları zorlamak yerine, AMD, Precision Boost Overdrive 2 (PBO2) ve Curve Optimizer aracılığıyla optimizasyon öneriyor. Negatif Curve Optimizer ayarı uygulamak, CPU'nun daha düşük voltajlarda çalışmasına izin vererek sıcaklıkları azaltır ve çipin yük altında daha tutarlı bir şekilde daha yüksek turbo hızlarını sürdürmesine yardımcı olur.
250K Plus, tamamen açık çarpanı ve frekans boşluğu sayesinde çok daha ayrıntılı bir hız aşırtma deneyimi sunuyor. Intel'in Arrow Lake mimarisine dayanan çip, işlemciyi çekirdek başına ayarlama yeteneği ile voltaj ve güç limitlerinin ince ayarını içeren en son hız aşırtma özelliklerini sunuyor. 250K Plus ayrıca NGU (ring/cache) ve D2D (die-to-die) çarpanlarının ayarlanmasına da olanak tanıyor. Bu uncore ayarlamaları, yüksek hızlı DDR5 bellek hız aşırtmasıyla eşleştirildiğinde faydalı olabilir.
Bahsetmişken, bellek ayarı platformun bir diğer güçlü noktasıdır; DDR5-7200 resmi desteği ve manuel hız aşırtma ile ek boşluk mevcuttur. Kullanıcılar, çoğu ayarı doğrudan anakart BIOS'u aracılığıyla veya Windows içinde gerçek zamanlı izleme ve ayarlama araçları sağlayan Intel'in Extreme Tuning Utility (XTU) aracılığıyla yapabilirler.
⭐Kazanan: Intel Core Ultra 5 250K Plus
Hız aşırtma ve ayar özellikleri söz konusu olduğunda 250K Plus net bir kazanan. Intel, çekirdek frekanslarıyla deney yapmak için çok daha fazla alan sunarken, Intel XTU desteği ve daha geniş manuel kontroller, 250K Plus'ı meraklılar ve hız aşırtmacılar için çok daha çekici bir seçenek haline getiriyor. 7600X3D'deki kilitli çarpan ve yerleşik 3D V-Cache, geleneksel hız aşırtmayı kısıtlıyor ve kullanıcıları yalnızca artımlı kazançlar için PBO'ya güvenmeye zorluyor.
Güç Tüketimi ve Verimlilik: Intel Core Ultra 250K Plus vs AMD Ryzen 5 7600X3D
İki çip, güç tüketimi ve verimlilik açısından büyük farklılıklar gösteriyor, bu nedenle gerçek dünya kullanımında nasıl davrandıklarını değerlendirmek önemlidir. 65W TDP ve 88W PPT sınırı ile 7600X3D, Intel'in çok daha yüksek 125W taban gücü ve 159W turbo boost'una kıyasla önemli ölçüde daha az güç çekmek üzere derecelendirilmiştir. Daha yüksek limit Intel çipinin daha güçlü çoklu iş parçacığı performansı sunmasına olanak tanırken, bu durum her iş yükünde önemli ölçüde daha yüksek güç tüketimi maliyetiyle birlikte geliyor.
Düşük güç durumlarından başlayacak olursak, 7600X3D boşta 25W tüketirken 250K Plus 30W tüketiyor; bu da boşta güç tüketiminde AMD'ye %20 avantaj sağlıyor. Aktif boşta iş yükleri sırasında fark daha da açılıyor; 7600X3D 28W çekerken Intel çipi 37W çekiyor; bu da yaklaşık %32 daha düşük güç kullanımı anlamına geliyor.
Ağır hesaplama iş yükleri altında, Intel'in yüksek performans yaklaşımı hemen kendini gösteriyor. AVX ile y-cruncher çoklu iş parçacığı testinde, 250K Plus devasa 179W çekerken 7600X3D sadece 73W çekiyor; bu da yaklaşık %145 daha yüksek güç tüketimi anlamına geliyor. Özellikle, Ryzen 5 7600X AVX-512 talimatlarını desteklerken, Core Ultra 5 250K Plus desteklemiyor.
Aynı eğilim Linpack'te de görülüyor; Intel 146W çekerken AMD sadece 65W ile kalıyor, bu da Ryzen çipine önemli bir verimlilik avantajı sağlıyor. Tekli iş parçacığı AVX iş yüklerinde bile, genel güç gereksinimleri çok daha düşük olsa da, 7600X3D hala 39W tüketirken Intel işlemcisi 49W tüketiyor.
Cinebench 2024 çoklu çekirdek render testinde, 7600X3D ortalama 74W tüketirken 250K Plus 171W'a ulaşıyor; bu da Intel çipi tarafından kullanılan %131 daha yüksek güç tüketimi anlamına geliyor. Blender iş yükleri de benzer bir örüntü gösteriyor; Intel çipi sahneye bağlı olarak %104 ila %119 daha fazla güç tüketiyor.
Video kodlama iş yükleri de iki çip arasındaki güç farkını ortaya koyuyor. Handbrake x265 10-bit kodlamada, 250K Plus 159W tüketirken 7600X3D sadece 70W tüketiyor; bu da yaklaşık %127 daha az verimli. Benzer eğilimler VP9, x264 ve SVT-AV1 iş yüklerinde de görülüyor; burada 250K Plus tutarlı bir şekilde 7600X3D'den %90 ila %132 daha fazla güç çekiyor.
Linpack verimlilik testlerinde, 7600X3D watt-saat başına 10.1 GFLOPs elde ederken, Core Ultra 5 250K Plus 8.2 GFLOPs elde ediyor; bu da AMD'ye hesaplama verimliliğinde yaklaşık %23'lük bir avantaj sağlıyor. Cinebench 2024 watt-başına-puan sonuçları çok daha yakın; AMD çipi %1.8'lik küçük bir liderliğe sahip. Handbrake x265 verimliliği de farkı önemli ölçüde daraltıyor, ancak AMD yine de performans ve güç tüketimi arasında daha iyi genel dengeyi koruyor.
Verimliliği daha iyi anlamak için saçılım grafiklerini de ekledik. Bu grafikler temel olarak performansı toplam görev enerjisiyle karşılaştırıyor; sağ alt köşe daha yüksek performans ve daha düşük güç tüketimini temsil ediyor.
Linpack güç verimliliği saçılım grafiğinde, 250K Plus daha sağda yer alıyor ve ham hesaplama performansında devasa bir liderliği temsil ediyor. Ancak, Intel çipi grafikte biraz daha aşağıda da yer alıyor. 7600X3D nispeten az güç tüketiyor, ancak hesaplama yoğun iş yüklerinde de oldukça geride kalıyor.
HandBrake x265 verimliliği grafiğinde fark daha dengeli hale geliyor; burada 250K Plus bir kez daha önemli ölçüde daha yüksek kodlama verimliliği ile daha sağa itiliyor. Ancak, Ryzen 5 7600X3D'den biraz daha yukarıda yer alıyor, bu da iş yükünü tamamlamak için daha fazla toplam enerji gerektirdiği anlamına geliyor. Bu sırada, AMD çipi grafikte daha aşağıda yer alıyor ve daha düşük enerji kullanımı sunuyor, ancak kodlama performansı Intel'in sunduğundan önemli ölçüde geride kalıyor.
Blender Classroom saçılım grafiğinde, 250K Plus önemli ölçüde daha yüksek örnekler/dakika ile daha çok performansa odaklanmış bir konuma sahip, ancak aynı zamanda süreçte daha fazla enerji tüketiyor. 7600X3D, önemli ölçüde daha düşük render verimliliği sunarken güç ölçeğinde çok daha aşağıda kalıyor.
⭐Kazanan: AMD Ryzen 5 7600X3D
Ryzen 5 7600X3D, güç tüketimi ve verimlilik raundunu kazanıyor. 250K Plus önemli ölçüde daha yüksek üretkenlik performansı sunarken, bunu yapmak için önemli ölçüde daha fazla güç gerektiriyor. AMD'nin X3D işlemcisi, boşta, oyun ve ağır üretkenlik iş yüklerinde tutarlı bir şekilde daha düşük güç çekişi sağlarken, hala saygın bir genel performans sunuyor ve bu da onu çoğu kullanıcı için daha verimli bir seçenek haline getiriyor.
Fiyatlandırma: Intel Core Ultra 5 250K Plus vs AMD Ryzen 5 7600X3D
Intel'in Core Ultra 5 250K Plus, agresif bir 199 dolarlık tavsiye edilen perakende satış fiyatıyla piyasaya sürüldü ve şu anda çeşitli perakendecilerde yaklaşık 200-220 dolar civarında bulunuyor. Ryzen 5 7600X3D'ye gelince, AMD başlangıçta bu CPU'yu yaklaşık iki yıl önce 299.99 dolarlık önerilen bir fiyatla Micro Center'a özel olarak piyasaya sürdü. O zamandan beri CPU fiyatı düştü ve şu anda yaklaşık 230 dolara Amazon'dan da satın alınabiliyor.
Bu, temelde her iki çipi de aynı fiyat aralığına yerleştiriyor ve Intel ön maliyet açısından hafif bir avantaja sahip. Bununla birlikte, herhangi bir işlemcinin gerçek dünya değeri, sadece CPU fiyatının ötesine geçiyor; çünkü toplam platform maliyeti, diğer bileşenlere bağlı olarak değişiyor. Anakart uyumluluğu, bellek fiyatları ve hatta soğutma gereksinimleri, tüm bütçeyi büyük ölçüde etkileyebilir.
250K Plus, LGA 1851 soketi ile uyumludur, bu da bir Intel 800 serisi anakart gerektireceği anlamına geliyor. Açık bir çip olduğu için, CPU hız aşırtması, daha yüksek PCIe bant genişliği ve üst düzey I/O bağlantısı gibi özelliklerden yararlanmak için bir Z890 anakart önerilir. Fiyatlar genellikle 150-160 dolardan başlıyor ve üst düzey modeller 250 doları aşıyor. Oyuncular ve ana akım kullanıcılar için, bellek hız aşırtmasını ve yeterli PCIe bant genişliğini desteklediği için bir B860 anakart yeterli olacaktır, ancak CPU hız aşırtması olmayacaktır. Bu anakartlar şu anda yaklaşık 130-140 dolar civarında bulunuyor.
7600X3D'ye gelince, AMD'nin AM5 soketini kullanıyor, bu da hem 600 serisi hem de 800 serisi anakartların uyumlu olduğu anlamına geliyor, ancak öncekiler bir BIOS güncellemesi gerektirebilir. Her iki nesil de hız aşırtmayı desteklese de, 7600X3D kilitli bir çip olduğu için manuel olarak hız aşırtma yapılamaz. Çoğu kullanıcı için, B650 veya daha yeni B850 gibi B serisi bir anakart iyi bir seçimdir; fiyatları genellikle 150-170 dolar civarında olup, özellikler ve uygun fiyat açısından iyi bir denge sunar. Daha iyi I/O, daha güçlü VRM'ler ve daha fazla hatta PCIe Gen 5 gibi daha üst düzey özellikler arıyorsanız, X670 veya X870 gibi X serisi anakartlar yaklaşık 180-200 dolardan başlıyor ve üst düzey modeller önemli ölçüde daha yükseğe çıkıyor.
Soğutma gereksinimlerine gelince, 7600X3D, düşük güç çekişi sayesinde sıcak bir CPU değil. Kaliteli bir hava soğutucu (30-80$) veya hatta giriş seviyesi bir 240mm AIO yeterli olacaktır. 250K Plus'a gelince, önemli ölçüde daha yüksek güç çekiyor, ancak oyun iş yükleri sırasında şaşırtıcı bir şekilde daha düşük ortalama sıcaklıklara sahipti. Sisteminizi yalnızca oyun için kullanmayı planlıyorsanız, güvenilir bir hava soğutucu işe yarayacaktır, ancak ağır üretkenlik iş yükleriyle 250K Plus'ın sınırlarını zorlamayı planlıyorsanız daha sağlam bir çözüme gitmeniz önerilir.
Her iki platform da DDR5 RAM'e dayanıyor ve fiyatlandırma şu anda önemli bir faktör. Yapay zeka ve veri merkezlerinden gelen devam eden talepler sayesinde, tüketici sınıfı bellek fiyatları rekor seviyede yüksek. Tipik bir 32GB (2x16GB) DDR5 kit şu anda 300 ila 400 dolar civarında bulunuyor ve birçok durumda giriş seviyesi seçenekler bile nadiren 300 doların altına düşüyor. Bu, her iki CPU için de anlamlı bir fiyat avantajını etkili bir şekilde ortadan kaldırıyor.
Dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör, AM5 platformunun Intel'in LGA 1851 platformuna kıyasla daha uzun süre desteklenecek olmasıdır. AMD, platformu 2027'ye kadar sürdüreceğini doğruladı. Intel'den henüz böyle bir taahhüt yok, bu da Arrow Lake Refresh'in mevcut nesil Intel 800 serisi (LGA 1851) anakartlarla desteklenen son nesil olacağı anlamına geliyor.
⭐Kazanan: AMD Ryzen 5 7600X3D
250K Plus ön CPU fiyatlandırmasında küçük bir avantaja sahip olsa da, 7600X3D AM5 platformunun uzatılmış desteği sayesinde daha güçlü bir uzun vadeli değer sunuyor. Ryzen çipi ayrıca daha düşük güç çekişi ve daha kolay soğutma gereksinimlerinden yararlanarak genel sistem maliyetlerini düşürmeye yardımcı oluyor. Intel'in platformu, hız aşırtma ve üretkenlik odaklı yapılarla ilgilenen kullanıcılar için cazip kalıyor, ancak çoğu ana akım oyuncu için 7600X3D daha pratik bir genel yatırım olarak öne çıkıyor.
Sonuç: Intel Core Ultra 5 250K Plus vs AMD Ryzen 5 7600X3D
Altı rauntun ardından, karşılaştırma Intel Core Ultra 5 250K Plus ve AMD Ryzen 5 7600X3D arasında 3-3 berabere bitti. Intel genel olarak daha güçlü bir teknik özellik tablosu ve üretkenlik performansı ile hız aşırtma esnekliği konusunda liderlik sunuyor. AMD ise oyun performansı, güç verimliliği ve genel platform değerinde galibiyetler elde ediyor. Her iki işlemci de orta segment masaüstü segmentinde oldukça rekabetçi seçenekler olduğunu kanıtlıyor ve güçlerini farklı yollarla elde ediyor.
Ryzen 5 7600X3D, daha büyük bir önbellek havuzu sunan 3D V-Cache sayesinde açıkça oyuncular için daha iyi bir seçim; bu da çipin daha yüksek ortalama FPS ve saygın verimlilik sunmasına olanak tanıyor. Üretkenlik iş yüklerinde oyun kadar güçlü olmasa da, genel olarak daha güç verimli. Ek olarak, AM5 platformu, AMD'nin devam eden soket desteği sayesinde daha iyi uzun vadeli değer sunuyor ve bu da 7600X3D'yi gelecekteki yükseltmeler planlayan kullanıcılar için daha güvenli bir yatırım haline getiriyor.
Core Ultra 5 250K Plus öncelikle üretkenlik odaklı güçlü bir CPU olarak öne çıkıyor. Önemli ölçüde daha yüksek çekirdek sayısı ve daha güçlü çoklu iş parçacığı performansı sunarak ağır çoklu görev iş yükleri için çok daha uygun hale geliyor. Intel çipi ayrıca, açık çarpanlar, ayrıntılı ayar kontrolleri ve daha hızlı DDR5 bellek desteği ile daha sağlam bir hız aşırtma deneyimi sunuyor. Sonuç olarak, hiçbir işlemci objektif olarak daha iyi değil ve doğru seçim, önceliğinizin maksimum oyun performansı mı yoksa üstün genel üretkenlik mi olduğuna bağlı.
⭐Sonuç: Berabere
Tek birini seçmek zorunda kalsaydınız, çoğu insana Core Ultra 5 250K Plus'ı önerirdik. Karma kullanıma sahip olduğunuzu varsayarsak, 250K Plus, Ryzen 5 7600X3D'nin oyun yeteneklerine yaklaşırken, çok daha üstün uygulama performansı sunuyor. Ancak, tek odak noktanız oyunsa, Ryzen 5 7600X3D bu fiyat aralığında zirvede yer alıyor ve gelecekte yükseltebileceğiniz sağlam bir platform temeli sunuyor.