Ara

Onimusha: Way of the Sword’da İşlemci Performansı Ortaya Çıktı: X3D Modeller Zirvede, Yeni Nesil Intel Geride Kaldı!

Capcom'un merakla beklenen oyunu Onimusha: Way of the Sword, teknolojiseverlerin beğenisine sunuldu. RE Engine ile geliştirilen ve geniş bir donanım yelpazesine uyum sağlayabilen bu yeni yapım, işlemci performansı açısından da dikkat çekiyor. Teknoscope olarak, en güncel işlemcilerden eski nesil modellere kadar 31 farklı işlemciyi oyunun sunduğu benchmark aracıyla test ettik. Peki, yeni nesil işlemciler beklentileri karşılayabildi mi?

RE Engine, genel olarak ekran kartına daha fazla yük bindirse de, yaptığımız testlerde işlemciler arasında belirgin performans farkları gözlemledik. Testlerimize en yeni Intel Core Ultra 7 270K Plus'tan, on yıl öncesine ait Ryzen 7 2700X'e kadar geniş bir yelpazede işlemciler dahil oldu. Performansın genel olarak beklentiler doğrultusunda düştüğünü görmemize rağmen, AMD'nin yeni 12 çekirdekli Ryzen 9 modellerinin bu oyunda beklenenin altında kalması dikkat çekici bir sonuç oldu.

Buna rağmen, Onimusha: Way of the Sword geniş bir donanım yelpazesinden iyi bir performans sergiliyor. En güçlü ekran kartlarından biriyle bile, sadece işlemciye odaklanıldığında 1080p çözünürlükte Ultra ayarlarda ve ışın izleme kapalıyken 90 FPS'e yakın değerlere ulaşılabiliyor.

Bu inceleme, oyunun içinde yer alan benchmark aracını kullanarak yaptığımız ilk değerlendirmelerdir. Performans, oyunun farklı sahnelerinde değişiklik gösterebilir ve henüz oyunun en güncel bölümlerini test etmedik. Burada amacımız, tekil işlemcilerin ham kare hızlarından ziyade, işlemcilerin oyundaki ölçeklenmesini incelemektir.

Onimusha: Way of the Sword'da İşlemci Ölçeklenmesi

Yaklaşık beş dakika süren Onimusha: Way of the Sword benchmark'ı, büyük ölçüde gerçek zamanlı olarak işlenen iki oyun içi sinematik sekansından oluşuyor. Benchmark'ın ikinci yarısı ise oynanışa odaklanıyor ve sinematiklere kıyasla daha düşük performans göstererek işlemciyi daha fazla zorluyor. Bu nedenle, testlerimizi doğal olarak oynanış bölümü üzerinde gerçekleştirdik.

Ultra grafik ayarları ve ışın izleme kapalı olarak testlerimizi yaptık. DLSS veya FSR gibi teknolojileri de kullanmadık. İşlemci performansını mümkün olduğunca izole etmek amacıyla 1080p çözünürlükte ve en güçlü ekran kartlarından biriyle testlerimizi tamamladık. Sistem yapılandırması hakkında daha fazla detayı bu makalenin ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz. Her bir işlemci için benchmark'ı üç kez çalıştırıp ortalama sonuçları kaydettik, olası aykırı sonuçları ise dikkate almadık.

Test ettiğimiz 31 işlemci arasında, en dikkat çekici olanlar AMD'nin 12 çekirdekli Ryzen 9 modelleri oldu. Zira bu modeller, oyunda beklenenin altında bir performans sergiledi. Örneğin, Ryzen 9 7900X, Ryzen 5 7600X'ten %3 daha yavaşken, Ryzen 9 9900X de Ryzen 5 9600X'in %1 gerisinde kaldı. 12 çekirdekli modellerde, tekil CCD'li Ryzen işlemcilerde veya tam 16 çekirdekli çift CCD'li modellerde görülmeyen bariz bir sorun olduğu düşünülüyor.

Bunun en iyi kanıtı, 3D V-Cache teknolojisinin 12 çekirdekli işlemcilerdeki performans düşüşünü telafi edip edemeyeceğini görmek için test ettiğimiz Ryzen 9 7900X3D oldu. Ne yazık ki bu durumun önüne geçemedi. Test ettiğimiz diğer tüm X3D işlemciler zirvede yer alırken, Ryzen 9 7900X3D, Ryzen 7 7700X ile benzer bir performans sergiledi. Bu durumun, Capcom'un bir yama ile veya AMD'nin bir firmware güncellemesiyle düzeltebileceği bir performans sorunu olması muhtemel. Şu an için 12 çekirdekli Ryzen 9 modellerinin bu oyundaki performansı oldukça zayıf görünüyor.

Diğer yandan, genel performans oldukça iyi. X3D işlemciler, diğer oyunlardaki kadar olmasa da zirvede yer alıyor. Hatta birbirleriyle olan performans farkları da oldukça az. Ryzen 7 7700X3D, Intel'in bu oyundaki en güçlü işlemcisi olan Core i9-14900K'dan %7.2 daha iyi performans gösterirken, Ryzen 7 9800X3D bu farkı %11.3'e kadar çıkarıyor. Ryzen 7 9850X3D'yi test etme fırsatımız olmadı, ancak 7700X3D ile 7800X3D arasındaki ihmal edilebilir performans farkına bakılırsa, bu modelden de büyük sürprizler beklenmiyor.

Ryzen 7 5800X3D, DDR5 destekli kardeşlerinin seviyesine ulaşamasa da, Ryzen 7 7800X3D'nin %13.4 gerisinde kalıyor. Buna rağmen, kendi sınıfındaki rakipleriyle karşılaştırıldığında etkileyici bir performans sergileyerek, Core Ultra 9 285K ve Ryzen 9 9950X gibi güncel modellere yakın bir sonuç alıyor. Dört yıl sonra bile, Ryzen 7 5800X3D, en azından bu oyunda güncel amiral gemisi işlemcilerle aynı seviyede bir performans sunuyor.

Intel tarafında ise Core i9-14900K, DDR5 ile kullanıldığında Onimusha'da hala en hızlı işlemci konumunda. Maalesef Intel için, Core i7-14700K bile bu oyunda Intel'in en yeni Core Ultra 7 270K Plus'ından %2.9 daha hızlı. Intel'in bu oyun için iBOT desteği bulunmuyor ve bu durum, Arrow Lake Refresh işlemcilerin performans sınırının bu olduğunu gösteriyor. Umuyoruz ki Intel'in gelecek nesil Nova Lake modelleri bu durumu değiştirecektir.

Arrow Lake ve Arrow Lake Refresh modelleri, 14. Nesil işlemciler kadar yüksek ölçeklenme göstermese de, rekabetçi bir performans sunuyor. Core Ultra 5 245K, beklendiği gibi Ryzen 5 9600X ile aynı seviyede yer alırken, Core Ultra 5 225 modeli ise Ryzen 5 7600X'in hemen gerisinde yer alıyor.

Güç tüketimi açısından bakıldığında, X3D işlemciler 100W altında kalmaya devam ediyor. Intel'in Raptor Lake Refresh işlemcileri, test havuzumuzdaki en yüksek güç tüketimine sahip oldu. Hatta Core i7-14700K, Core i9-14900K'dan biraz daha fazla güç tüketti. Testleri birden fazla kez çalıştırmış olsak da, ortalama kare hızı için medyan sonucu aldık. Bu durum, diğer metrikleri incelerken komşu değerlerin biraz değişmesine neden olabilir. Bir testin güç sonuçlarını başka bir testin performans sonuçlarıyla karıştırmak istemiyoruz.

Verimlilik açısından incelendiğinde ise, Ryzen 7 7700X3D, testlerimizde en verimli işlemci oldu ve watt başına 3.5'ten biraz fazla kare sunmayı başardı. Ryzen 7 7800X3D, 7700X3D'ye kıyasla çok az performans avantajı sağladığı için verimliliği de buna paralel olarak düştü. Hatta Ryzen 7 9800X3D bile watt başına 3 kare sınırının altında kalıyor.

Son olarak, saat hızlarına baktığımızda büyük sürprizler yok. Ryzen 7 7800X3D gibi daha verimli işlemciler, maksimum artırılmış saat hızlarına yakın çalışırken, Ryzen 9 9950X ve Core i9-14900K gibi tek çekirdek hızını sonuna kadar zorlayan amiral gemisi işlemciler, maksimum artırılmış hızlarının altında kalıyor. Burada saat hızları doğrudan performansa yansımıyor olsa da, bu tabloyu ortalama sonuçlarla birleştirdiğimizde Onimusha'nın ne kadar çok çekirdeği kullanabildiği hakkında fikir veriyor.

Oyun, çoğu oyun gibi hafifçe çoklu çekirdek kullanıyor, ancak dört çekirdek üzerindeki performans artışı belirgin. Yüksek çekirdek sayısına sahip amiral gemisi işlemcilerdeki düşük maksimum artırılmış saat hızları da göz önüne alındığında, tüm çekirdek saat hızları burada tek çekirdek artışlarından daha önemli. Ancak yine de, saat hızı genel olarak büyük bir faktör değil.

Onimusha: Way of the Sword'u Nasıl Test Ettik?

İşlemci incelemelerimizde kullandığımız standart test sistemimizi ve işlemci benchmark hiyerarşimizi kullandık. Donanım, sadece işlemci, ve gerektiğinde anakart ve bellek dışında değişmedi. Ayrıca, donmuş bir işletim sistemi görüntüsü kullandık; bu da her test döngüsünde aynı yazılım sürümlerini ve aynı bağımlılıkları çalıştırdığımız anlamına geliyor.

Kullandığımız ekran kartı RTX 5090 Founder's Edition oldu. İşlemci ölçeklenmesini incelerken amacımız, işlemcinin performansını olabildiğince izole etmekti. Doğal olarak, oyunu 720p gibi düşük bir çözünürlükte ve tüm grafik ayarlarını düşürerek çalıştırmak, işlemci üzerindeki baskıyı daha da artıracaktır. Ancak bu, nispeten gerçekçi bir test ortamında tek bir bileşenin performansını izole etmenin ötesine geçer.

Intel LGA 1851 (Arrow Lake ve Refresh)

Donanım tutarlı olsa da, platforma bağlı olarak BIOS ayarlarında değişiklikler yapıyoruz. Genel bir kural olarak, performansı artıran her ne etkinleştirirsek, garanti kapsamında kabul edilir. Performansı artıran özellikler garantiyi geçersiz kılıyorsa, onları devre dışı bırakıyoruz. Bu, AMD'nin Precision Boost Overdrive ve Intel'in Extreme güç profili gibi özellikleri içeriyor. Ayrıca, ayarlanmış XMP/EXPO profilleri veya X3D iyileştirmeleri gibi anakart özelindeki performans artırıcı özellikleri de etkinleştirmedik.

Bu test havuzu için, garanti kapsamında olan ve performansı artıran bazı özellikler bulunuyor. Intel tarafında, desteklenen tüm Arrow Lake işlemcilerde (225 modeli bu özelliği desteklemiyor) Core Ultra 200S Boost etkinleştirildi. Benzer şekilde, Ryzen 5 9600X ve Ryzen 7 9700X kutudan 65W TDP ile çıkıyor, ancak isteğe bağlı olarak garanti kapsamında olan 105W TDP modu da mevcut. Bu modu etkinleştirerek testlerimizi gerçekleştirdik.

Ayrıca, sanallaştırma tabanlı güvenliği (VBS) devre dışı bıraktık, çünkü bu özellik oyun performansını olumsuz etkileyebiliyor.

Önceki Haber
Guild Wars 3 Oyunseverlerin Umudu Olabilir Mi? Gamescom Demosu Yolunda Olduğunu Gösteriyor
Sıradaki Haber
Intel'den Sürpriz Değişiklik: 'Fellow' Ünvanı Tarihe Karışıyor, 'Distinguished Engineer' Dönemi Başlıyor!

Benzer Haberler: