Ara

Çift Önbellek Devrimi mi? AMD Ryzen 9 9950X3D2 vs Ryzen 9 9950X3D Karşılaştırması

AMD'nin yeni Ryzen 9 9950X3D2 işlemcisi, Zen 5 serisinin zirvesinde yer alırken, her iki CCD'ye de 3D V-Cache teknolojisini entegre etmesiyle dikkat çekiyor. 900 Dolar'lık fiyatıyla şu anda piyasadaki en pahalı tüketici işlemcisi konumunda ve sunduğu performansla da bunu doğruluyor. Ancak bu fiyat etiketi, onu eşsiz ve zorlu bir konuma yerleştiriyor. AMD'nin bu işlemciyi yaratıcı profesyoneller için hedeflediği iddia edilse de, oyunlardaki performansını da yakından incelemek gerekiyor.

Bu noktada, daha önce AMD'nin ürün gamında zirvede yer alan ve sadece tek bir CCD üzerinde dikey olarak yığılmış önbelleğe sahip olan Ryzen 9 9950X3D ile karşılaştırma yapmak oldukça mantıklı. Bu yazımızda, 9950X3D2'ye geçişin ne kadar değerli olduğunu anlamak için bu iki işlemciyi detaylı bir şekilde karşılaştıracağız.

Peki, standart 9950X3D yerine “Çift Edition”ı almak için ekstra 200 ila 300 Dolar harcamaya değer mi? İşte bu sorunun cevabını bulmak için her iki işlemciyi de altı farklı test alanında karşılaştırdık.

Özellikler ve Teknik Detaylar: AMD Ryzen 9 9950X3D2 vs Ryzen 9 9950X3D

AMD, Ryzen 9000 X3D serisini Ryzen 9 9950X3D2 ile genişletti. Bu modelin en ilgi çekici yanı, Ryzen 9 9950X3D'de olduğu gibi yalnızca tek bir CCD'de 3D V-Cache bulunurken, 9950X3D2'de her iki CCD'ye de bu teknolojinin entegre edilmiş olması. Hatta bu detayı vurgulamak için “Çift Edition” adı da verilmiş.

Ryzen 9 9950X3D2, Zen 5 mimarisine dayanan Ryzen 9000 serisinin amiral gemisi X3D modeli olarak karşımıza çıkıyor. TSMC'nin 4nm üretim süreciyle üretilen işlemci, 16 çekirdek ve 32 iş parçacığına sahip. 9950X3D2, 5.6 GHz'e kadar saat hızına ulaşabiliyor ve entegre Radeon grafik birimini de barındırıyor. Çift Edition, Ryzen 9000 serisinin en yüksek TDP ve PPT değerlerine (200W TDP, 270W PPT) sahip.

Önbellek yapısı, 9950X3D2'yi diğerlerinden ayıran temel özellik. Her iki işlemci kompleksi üzerinde uzanan çift 3D V-Cache konfigürasyonu sayesinde, Ryzen 9 9950X3D2 toplam 192 MB L3 önbelleğe (her CCD için 96 MB) sahip. İşlemci, 5600 MT/s hızında DDR5 bellek desteği sunuyor, 24 PCIe Gen 5 şeridi sağlıyor ve AM5 soketiyle uyumlu.

Rakibi Ryzen 9 9950X3D ise, önbellek yapısı dışında yeni Çift Edition ile oldukça benzer özellikler taşıyor. O da 16 çekirdek ve 32 iş parçacığına sahip bir Zen 5 işlemcisi, ancak 5.7 GHz'lik saat hızıyla Çift Edition'dan 100 MHz daha yüksek bir frekans sunuyor. Ayrıca, 170W TDP ve 230W PPT gibi daha düşük güç tüketimi değerlerine sahip.

Belirtildiği gibi, 9950X3D yalnızca tek bir işlemci kompleksinde dikey olarak yığılmış önbelleğe sahip, bu da toplam 128 MB L3 önbelleğe denk geliyor (64 MB yığılmış ve her CCD için 32 MB). Bunların dışında 9950X3D de yeni 9950X3D2 gibi 5600 MT/s hızında DDR5 bellek desteği, 24 PCIe Gen 5 şeridi ve AM5 soket uyumluluğu sunuyor.

Kağıt üzerinde, yeni 9950X3D2'nin kolayca kazanması beklenir, çünkü 9950X3D'nin geliştirilmiş bir versiyonu. Daha büyük önbellek havuzu ve daha yüksek güç derecelendirmeleri onu rakiplerinden ayırıyor.

Kazanan: AMD Ryzen 9 9950X3D2
Biraz daha düşük saat hızına sahip olmasına rağmen, daha büyük L3 önbellek havuzu, özellikle diğer tüm teknik özellikler aynıyken, 9950X3D2'yi kağıt üzerinde yenmek zorlaştırıyor.

Oyun Performansı Karşılaştırmaları: AMD Ryzen 9 9950X3D2 vs Ryzen 9 9950X3D

Ryzen 9 9950X3D2 ve 9950X3D'yi, iki işlemcinin genel performansını ve ilgili rakiplerini görmek için 17 farklı oyundan oluşan bir test grubunda inceledik. İşlemciler, bir GeForce RTX 5090 ile eşleştirildi ve darboğazları en aza indirmek ve iki işlemci arasındaki farkları en üst düzeye çıkarmak için testler 1080p çözünürlükte gerçekleştirildi.

Bu bölüm, özellikle oyun performansına odaklanacak. İşlemcilerin genel oyun ortalamasına baktığımızda, Ryzen 9 9950X3D2 test grubumuzda ortalama 211.3 FPS elde ederken, orijinal 9950X3D 209.6 FPS ile onu takip ediyor. Bu, ortalama olarak yalnızca bir kare saniyeden biraz daha fazla olan %1'den az bir fark anlamına geliyor. 1080p'de 17 farklı oyunda, iki işlemci neredeyse aynı performansı sergiliyor ve gerçek kullanımda farkı hissetmeniz mümkün değil. 9950X3D'den 9950X3D2'ye geçiş, temel olarak yuvarlama hatası seviyesinde bir ilerleme.

Düşük %1 kare oranları da aynı eğilimi gösteriyor. 9950X3D2, 9950X3D'nin 146 FPS'sine karşılık 148 FPS'lik bir ortalama elde ediyor. Yine, kör testlerde daha akıcı bir deneyim anlamına gelmeyecek ihmal edilebilir bir fark. Ancak bu ortalama her oyunda geçerli değil, bu da karşılaştırmayı daha ilginç kılıyor.

Oyuna göre ayırdığımızda, çoğu oyunda iki işlemci bir veya iki kare farkla birbirini geçiyor. Baldur’s Gate 3, DOOM: The Dark Ages, Far Cry 6, Starfield, The Last of Us Part I ve Cyberpunk 2077 gibi oyunlarda, her iki işlemci de birbirine çok yakın performans gösteriyor. Test grubumuzun büyük çoğunluğunda aralarında gerçek bir fark yok, ancak ilk ve ikinci sıraları dönüşümlü olarak paylaşıyorlar.

Bu durum, Borderlands 4 gibi kenar durumlarını daha da dikkate değer kılıyor. Bu oyunda, 9950X3D daha yeni çift önbellekli işlemcinin önüne geçiyor. Eski 9950X3D, yeni işlemciye kıyasla ortalama FPS'de %9, düşük %1 kare oranlarında ise %8'lik bir avantaja sahip. Bu, her iki CCD'de daha fazla önbelleğin her zaman daha iyi gerçek dünya performansına dönüşmeyebileceği fikrini pekiştiriyor.

Ancak, Microsoft Flight Simulator 2024'e baktığımızda tablo tamamen değişiyor. 9950X3D2, 9950X3D'ye kıyasla ortalama FPS'de %24, düşük %1 kare oranlarında ise %21 daha yüksek bir skor elde ediyor. Bununla birlikte, bu oyunda Ryzen 9 9950X3D'nin çekirdek park etme sorunları yaşadığı ve çekirdekleri X3D CCD'ye park etmek yerine standart CCD'ye park ettiği görülüyor, bu da gördüğümüz büyük farkı açıklıyor.

Crimson Desert de 9950X3D2'ye %6'lık bir düşük %1 kare oranı avantajı sağlıyor, ancak ortalamalar bir kare içinde olsa da, sayıların değişebilmesi ve çift önbellek konfigürasyonunun bazı oyun motorlarında kare teslimini bazen dengeleyebilmesi ilginç. Final Fantasy XIV'deki düşük %1 kare oranı durumu da bahsedilmeye değer. 9950X3D2 daha yüksek ortalama FPS'ye sahipken, 9950X3D aslında daha iyi bir düşük %1 kare oranı (134'e karşı 130) elde ediyor. Bu küçük bir fark olsa da, desen yeni bir işlemciden beklenenle ters.

Oyun oynarken, 9950X3D2 test grubumuzda ortalama 135.4W güç tüketirken, 9950X3D 130.1W tüketiyor. Watt başına kareye çevirdiğimizde, verimlilik orijinaldeki 1.61'den yeni parçada 1.56'ya düşüyor. Vahim bir düşüş değil, ancak verimliliğin giderek daha önemli hale geldiği bir zamanda geriye doğru atılmış bir adım. Ryzen 9 9950X3D2 testlerimiz sırasında ortalama 67°C, 9950X3D ise ortalama 65°C sıcaklıkta çalıştı.

9950X3D zaten 640 Dolar civarında bulunurken, 9950X3D2 yazım sırasında piyasaya çıktığı fiyatla 900 Dolar'a yükseliyor. Dolar başına FPS hesaplaması yaptığımızda, 9950X3D 0.32 FPS/$ sunarken, 9950X3D2 0.23 FPS/$'a düşüyor. Bu, ortalama değerdeki %1'den az bir artış için %28'lik acımasız bir değer düşüşü anlamına geliyor. Şunu net olarak belirtmek gerekir ki, bu işlemciler için üst düzey oyun performansı bir avantajdır, ana çekicilik noktası değildir.

Kazanan: AMD Ryzen 9 9950X3D

Ryzen 9 9950X3D ve çift önbellekli muadilinin performansları temelde aynı diyebiliriz. Temel modelin verimlilik ve değer açısından daha iyi skorlar elde ettiğini göz önüne aldığımızda, bu turda liderliği alıyor.

Üretkenlik Testleri ve Performans: AMD Ryzen 9 9950X3D2 vs Ryzen 9 9950X3D

Üretkenlik sayılarına baktığımızda, hem tek çekirdek hem de çoklu çekirdek performansını analiz etmemiz gerekiyor. Çoklu çekirdek performans sıralamasının ortalamasıyla başlayalım: Ryzen 9 9950X3D2, 681 puanla zirvede yer alarak Ryzen 9 9950X3D'yi %3.9 oranında geride bırakıyor. AMD'nin 9950X3D2'yi iş istasyonu sınıfı bir çip olarak lanse ettiğini düşünürsek, bu tür bir performans artışı beklenmelidir.

İlginç bir şekilde, tek çekirdek sıralaması tersine dönüyor ve eski 9950X3D, 9950X3D2'yi %0.7 oranında geçiyor. Bu ilginç bir eğilim, bu yüzden daha net bir resim elde etmek için bireysel sonuçlara bakalım.

Cinebench 2024 çoklu çekirdek testinde, yeni Ryzen 9 9950X3D2, 9950X3D'den %4.3 oranında daha iyi performans gösteriyor. Yeni çift önbellek işlemcisinin POV-Ray çoklu çekirdek testindeki liderliği %1.3, Blender Junkshop'ta ise %3.3. Hatta Blender Monster, Classroom, V-Ray 6 ve Cinebench 2026 çoklu çekirdek testlerinde de 9950X3D2 için benzer liderlikler görülebiliyor. Yeni amiral gemisi X3D işlemcisi için şu ana kadar her şey yolunda.

Kodlama testlerinde de benzer bir desen gözlemlenebiliyor. HandBrake x265 10-bit kodlama testi, 9950X3D2'nin 9950X3D'yi %2.3 oranında geçtiğini gösteriyor. Benzer şekilde, HandBrake SVT_AV1 10-bit kodlama testinde %6.4, x264 10-bit benchmark'ında ise %8.7 oranında liderlik sağlıyor. Görünüşe göre ikinci L3 önbellek yığını, çoklu çekirdekli, yoğun iş parçacıklı görevler için küçük ama fark edilebilir bir performans artışı sağlıyor.

Hikaye, bireysel benchmark'larda tek çekirdek sonuçlarına baktığımızda biraz daha ilginçleşiyor. Yeni 9950X3D2, bu testlerde 9950X3D'nin gerisinde kalıyor, oysa çoklu çekirdek skorlarında aynı testlerde liderdi. İki işlemcinin aynı sayıda çekirdek ve iş parçacığına sahip olduğunu, ancak 9950X3D2'nin kendine özgü çift 3D V-Cache tasarımı nedeniyle 100 MHz daha düşük bir boost saat hızına sahip olduğunu unutmamak gerekir, bu da muhtemelen daha düşük tek çekirdek performansının nedenidir.

POV-Ray'in tek çekirdek testinde, Ryzen 9 9950X3D, yeni 9950X3D2'den %2 önde. Ayrıca Lame'in tek çekirdek ses kodlama testinde ve Lame Extended testinde de %0.7 oranında liderliği elinde bulunduruyor. Ancak Cinebench 2024'ün tek çekirdek testinde, 9950X3D2, 9950X3D'den %1.1 daha yüksek bir skor elde ederek liderliği geri kazanıyor.

Tek çekirdek performansındaki düşüş, 9950X3D2'nin hafifçe kısıtlanmış boost saat hızları nedeniyle beklenmelidir. Yine de, AMD bu işlemciyi iş istasyonu kullanımı için lanse ettiğini düşünürsek, çoklu çekirdek performansındaki yaklaşık %4'lük artış biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Ayrıca, yazım sırasında 9950X3D2, standart 9950X3D'den 200 Dolar daha pahalı, bu da onu yaratıcı profesyoneller için bile zorlu bir seçenek haline getiriyor.

Bununla birlikte, belirli uygulamalarda bazı avantajlar da mevcut. Yapay zeka çıkarım iş yüklerinde %20 veya daha yüksek liderlikler ve veri bilimi görevlerinde bir artış gördük.

Kazanan: Ryzen 9 9950X3D2

Yeni Ryzen 9 9950X3D2, sadece biraz da olsa daha iyi genel çoklu çekirdek performansı sunuyor. Tek çekirdek testlerini kaybetmesine rağmen bu turu kazanıyor; ancak değer önerisi ilk turlarda sallantılı görünüyor.

Hız Aşırtma: AMD Ryzen 9 9950X3D2 vs Ryzen 9 9950X3D

AMD, Ryzen 9 9950X3D2'nin hız aşırtma özelliğiyle ilgili yeni veya devrim niteliğinde bir şey sunmuyor. Ryzen 9 9950X3D ve dolayısıyla diğer Ryzen 9000 serisi işlemcilerle aynı hız aşırtma yeteneklerine ve özelliklerine sahip.

Hem Ryzen 9 9950X3D2 hem de 9950X3D, manuel hız aşırtma için tamamen açık çarpanlara sahip, ancak Ryzen işlemcileri için tercih edilen araç Precision Boost Overdrive 2 (PBO2) olmaya devam ediyor. AMD işlemcileri, mevcut güç ve termal boşluğa göre işlemcinin saat hızını ayarlayan bu yarı otomatik hız aşırtma özelliğine daha iyi yanıt veriyor. Her iki işlemcide de Curve Optimizer desteği mevcut.

Her durumda, temel hız aşırtma işlevselliği neredeyse aynı kalıyor. Farklı olan ise altta yatan işlemci ve önbellek yapısı. Ryzen 9 9950X3D2, kendine özgü tasarımı nedeniyle zaten 100 MHz daha düşük bir boost saat hızına sahip ve belki daha da önemlisi, stokta çok daha fazla güç tüketiyor. Tepe güç tüketimi 9950X3D'den yaklaşık 50 watt daha yüksek, bu da hız aşırtma potansiyelini sınırlayabilir.

Ancak bu, çipten çipe değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda bu işlemcileri barındıran sistemin ve sıcaklıkları kontrol altında tutmak için kullanılan soğutma çözümünün de etkili olduğunu belirtmek gerekir. Hız aşırtma potansiyelinde küçük farklılıklar olsa da, her iki işlemci de aynı temel işlevselliği ve çekirdek özellikleri sunuyor.

Kazanan: Berabere

9950X3D2'nin daha düşük boost saat hızına ve daha yüksek güç tüketimine sahip olmasına rağmen, paylaşılan hız aşırtma özellikleri ve yetenekleri nedeniyle iki işlemci bu turda berabere kalıyor.

Güç Tüketimi, Verimlilik ve Soğutma: AMD Ryzen 9 9950X3D2 vs Ryzen 9 9950X3D

Ryzen 9 9950X3D zaten oldukça güç tüketen bir işlemciydi ve AMD, 9950X3D2 ile sınırları zorlamış görünüyor. Testlerimizde, yeni çift 3D V-Cache işlemcisinin tüm çekirdek iş yüklerinde ortalama 250 watt civarında güç tükettiğini gördük, oysa 9950X3D 200 watt civarında seyrediyordu. Daha iyi bir fikir edinmek için bireysel benchmark'lara göz atalım.

Boşta güç tüketimiyle başlayalım: Ryzen 9 9950X3D2, 9950X3D ile neredeyse aynı miktarda güç tüketiyor (24'e karşı 25 watt), bu da hata payına bağlanabilir. Ancak YouTube oynatma gibi aktif-boş senaryoda, Ryzen 9 9950X3D2, 9950X3D'den yaklaşık %12 daha fazla güç tüketiyor. Fark sadece 4 watt olsa da, yine de önemli bir sapma.

Tepe güç tüketimini gösteren tüm çekirdek iş yüklerine geçtiğimizde, Ryzen 9 9950X3D2, y-cruncher'ın çoklu çekirdek AVX testinde ortalama olarak 9950X3D'den %18.5 daha fazla güç tüketiyor. Linpack'te, 9950X3D2 güç tüketiminde tekrar öne geçerek 9950X3D'den %15 daha fazla güç çekiyor. Aynı durum Cinebench 2024 çoklu çekirdek render'ında da gözlemlenebiliyor; 9950X3D2 %25 daha fazla güç tüketiyor.

Blender Monster'da, yeni çift önbellekli işlemci %31 daha fazla güç harcarken, Blender Classroom'da fark %13. Blender Junkshop'ta fark daha da açılıyor; burada 9950X3D2, 9950X3D'den %54.2 daha fazla, yani yaklaşık 240 watt'a ulaşıyor. HandBrake x264, 9950X3D2'nin %23 önde olduğunu gösterirken, HandBrake x265'te iki işlemci neredeyse aynı miktarda güç tüketiyor.

Tek çekirdek iş yüklerinde hikaye biraz farklı. Ryzen 9 9950X3D2, y-cruncher'ın tek çekirdek AVX testinde aslında daha verimli, 9950X3D'den %11.6 daha az güç tüketiyor. Bu tekil bir durum olsa da, muhtemelen 9950X3D2'nin daha düşük tepe boost saat hızından kaynaklanıyor.

Verimlilik, sadece ham güç tüketimi rakamlarından ziyade daha iyi bir metrik olarak kabul edilebilir. Handbrake x265'te, Ryzen 9 9950X3D2 kare başına 6.56 watt tüketirken, 9950X3D kare başına 6.55 watt ile neredeyse aynıydı. Linpack'in verimlilik grafiği ile durum biraz daha netleşiyor; burada 9950X3D2, 9950X3D'den %3.2 daha verimli. Cinebench 2025 watt-per-point sonucu daha kesin; 9950X3D, yeni 9950X3D2'ye kıyasla verimlilikte %16.5 önde.

Verimliliği görselleştirmenin bir başka harika yolu scatter plot. Bu grafikte, alt sağa doğru ilerleyen işlemciler en verimli olanlardır. Üç grafiğin tamamında, iki işlemcinin çok benzer konumlarda olduğunu, 9950X3D2'nin genellikle biraz daha iyi performans sunduğunu görebiliyoruz. Bu da, ortalama verimlilik sayılarının küçük performans farkına rağmen çok benzer olduğu anlamına geliyor.

Ryzen 9 9950X3D bu turda parlıyor; daha az güç tüketiyor ve 9950X3D2'ye göre daha iyi verimlilik sunuyor. Yeni çift önbellek işlemcisi oldukça güç tüketiyor ve bazı testlerde galibiyetler elde etse de, bu kategoride tek önbellekli muadiliyle rekabet edemiyor.

Kazanan: AMD Ryzen 9 9950X3D

Daha düşük ortalama güç tüketimi ve daha iyi genel verimlilik ile Ryzen 9 9950X3D, biraz daha yavaş olmasına rağmen bu turu kazanıyor.

Fiyatlandırma: AMD Ryzen 9 9950X3D2 vs Ryzen 9 9950X3D

Genellikle, karşılaştırmalarımızda iki işlemcinin fiyatlarını karşılaştırırken, net bir resim elde etmek için tüm platformun fiyatını hesaba katmamız gerekir. Anakart, RAM ve işlemci soğutucu fiyatının yanı sıra CPU'nun maliyetini de dikkate almak önemlidir, çünkü bu maliyetler doğrudan çipe bağlıdır. Ancak 9950X3D2 ve 9950X3D ile, bu tartışma tavsiye edilen satış fiyatının (MSRP) gerisinde kalıyor.

Ryzen 9 9950X3D2, 9950X3D'nin lansman fiyatı olan 700 Dolar'dan 200 Dolar daha yüksek bir fiyatla 900 Dolara piyasaya sürüldü. Ancak yazım sırasında, 9950X3D çeşitli perakendecilerde düzenli olarak 640 ila 660 Dolar arasında bulunabiliyor. Dahası, AMD henüz 9950X3D için fiyat indirimleri duyurmamış olsa da, ufukta indirimler beklemek mantıksız olmaz.

Platform maliyetlerine bir göz atarsak, her iki işlemci de DDR5 bellek ve AM5 anakartlarla uyumlu. Her iki işlemci de üst düzey, güç tüketen işlemciler olduğundan, premium bir X870E anakart en uygun seçenek olacaktır. DDR5 RAM fiyatları küresel bellek krizi nedeniyle şu anda oldukça yüksek olsa da, bu faktör iki işlemci arasında dengeleniyor.

İşlemci soğutucu sohbeti biraz daha ilginç. Ryzen 9 9950X3D, çift kuleli bir hava soğutucu (100-120 Dolar) veya 280mm AiO (120-150 Dolar) ile yeterince soğutulabilirken, 360mm AiO sıvı soğutucu (150-250 Dolar) daha uygundur. 9950X3D2 daha fazla güç tüketiyor ve daha fazla ısı üretiyor, bu yüzden 360mm AiO bunun için bir zorunluluk. Bütçeniz yetiyorsa ve teknik zorluklarla başa çıkabiliyorsanız, özel bir sıvı soğutma döngüsü bile düşünebilirsiniz.

Bu, yüksek kapasiteli bir güç kaynağına olan potansiyel ihtiyacı gibi rastgele maliyetleri bile hesaba katmıyor. 9950X3D2 basitçe sahip olmak ve çalıştırmak için daha pahalı bir işlemci ve hiçbir fiyat kategorisinde üstün gelmiyor. Önceki turlarda da gördüğümüz gibi, FPS başına dolar metrikinde de kaybediyor, bu da değer önerisine büyük bir darbe vuruyor.

Kazanan: AMD Ryzen 9 9950X3D

Daha düşük başlangıç fiyatı, potansiyel olarak daha düşük platform maliyeti ve daha yüksek FPS başına dolar değeri ile Ryzen 9 9950X3D, fiyatlandırma turunu kolayca kazanıyor.

Sonuç: AMD Ryzen 9 9950X3D2 vs Ryzen 9 9950X3D

İki işlemci arasındaki altı rauntluk eşleşmemizi sonuçlandırırken, Ryzen 9 9950X3D 4-3'lük bir skorla yüzleşmeyi kazanıyor. Bu detaylı karşılaştırmada Ryzen 9 9950X3D2'yi zar zor geride bırakıyor ve bunun temel nedeni çok daha düşük fiyatı.

Ryzen 9 9950X3D2, bir mühendislik harikası ve bir konsept kanıtıdır; bu doğrudur. Ancak bir ürün olarak, ikinci V-Cache yığınından elde edilen kazançlar oyun ve üretkenlik görevlerinde en iyi ihtimalle minimal olduğundan, biraz cansız. Diğer yandan, hem fiyat hem de güç tüketimi açısından maliyeti yüksek.

Diğer taraftan, 9950X3D, Çift Edition'a kıyasla daha eksiksiz bir işlemci gibi görünüyor. 9950X3D2 ile neredeyse aynı oyun performansını sunuyor ve üretkenlik alanında da ayakta kalabiliyor. Ayrıca daha az maliyetli ve daha az güç tüketiyor.

Günün sonunda, seçim özel kullanım senaryonuza bağlıdır. 9950X3D2 daha iyi üretkenlik performansı sunuyor, ancak bunu yalnızca yapay zeka çıkarımı ve veri bilimi gibi belirli iş yüklerini çalıştırıyorsanız dikkate almalısınız. Genel üretkenlik performansı için, Intel'in Arrow Lake Refresh işlemcileri gibi 270K Plus, bu kategoride fiyatının çok altında güçlü performans sunuyor.

Oyunda, bu fiyat aralığında 9950X3D doğru seçimdir, ancak yalnızca oyun için bir PC topluyorsanız, pazardaki en hızlı oyun işlemcisi hala Ryzen 7 9850X3D olmaya devam ediyor.

Kazanan: AMD Ryzen 9 9950X3D

Daha Fazla CPU Karşılaştırmasına Göz Atın

Önceki Haber
Mars'ta Ses Hızını Aşan Helikopter: NASA'dan Tarihi Başarı!
Sıradaki Haber
AMD'nin Efsanevi İşlemcisi K5, Linux Çekirdeğinden Çıkıyor: Zamanaşımı Desteği Olmayan Dev Ayrılıyor!

Benzer Haberler: